Klikař Vodička měl na veletrhu nejmenší stánek, přesto rozdal všechny vizitky

Oproti zavedeným značkám navštívilo jeho prezentaci na veletrzích v Brně až nečekaně mnoho lidí. Zaujal je výrobou dřevěných klik. "Nevím o nikom, kdo by to dělal. V cizině možná ano, ale nevím o tom," říká o svém podnikání v Českém ráji Marek Vodička.

Hovoří o sobě jako o "klikaři". Dřevěné kliky sice vyrábí zhruba rok a půl, truhlařina ale byla vždy jeho koníčkem. A minimálně na domácím trhu zatím nemá konkurenci. "Nevím o nikom, kdo by se něčím takovým zabýval," říká ke svému podnikání pod značkou Umělecko-řemeslná dílna Mavlnka Marek Vodička.

"Dělal jsem před dvěma lety jedny dveře z jasanu a třešně, na zakázku - měly i dřevěnou kliku. Bavilo mne to, konkurence v truhlařině jako takové je nicméně vysoká, tak jsem se rozhodl jen pro ty kliky," říká pro IHNED.cz ve svém mini-stánku na Stavebním veletrhu v Brně.

"Věděl jsem jednoduše, že chci dělat se dřevem, že chci vyrábět hezké věci a zároveň potřebuji, aby to lidi ocenili. Dělám ale dál i umělecké skříně, okna a dveře - je to často kombinace truhlařiny a řezbařiny," dodává k tomu Marek.

Zatím své kliky prodává po jednotlivých kusech, přes internet. Do budoucna hodlá spolupracovat s výrobci srubů a dřevostaveb. "Bez nich by se to neobešlo. Pro mé podnikání jsou chlebodárci stavitelé a architekti, kteří mají v prodejně takový panel, jako mám teď tady na veletrhu," říká.

Jak jste se dostal k výrobě unikátních dřevěných klik?

Skončil jsem v klasickém zaměstnání a sám sebe jsem se ptal, co chci v životě dokázat, co mám dělat, aby to dávalo smysl a zároveň to i někdo ocenil. Přes atypické dveře jsem se dostal k těm klikám.

Viděl jsem, že to lidi oslovuje a tak jsme přijel na veletrh sem do Brna. Zatím prodávám po jednotlivých kusech, ale vypadá to, že mé kliky budou lidé chtít na celé domy.

V čem je dřevěná klika lepší než běžná?

Je to o pocitu sáhnout si na pěkný kus dřeva. Není to pro každého, kromě funkčnosti to plní i prvek dekorace. Nemá to rád každý. Svým známým ale pak říkáte, to pro mne dělal můj klikař Marek Vodička, když se s tou klikou něco stane, tak mu zavolám a on mi ji osobně opraví, vyrobí novou, nebo bude přemýšlet o tom, jak ji vylepšit.

Přemýšlel jste o spolupráci s výrobci srubů a dalšími stavebníky?

Bez nich by se to neobešlo. Jako jsou pro sklenáře chlebodárci truhláři, pro mou výrobu jsou chlebodárci stavitelé a architekti, kteří mají v prodejně takový panel, jako mám já tady na veletrhu a ukazují to zákazníkům. Srubové domy Haniš, Srubové domy Tábor, to jsou například firmy, se kterými už spolupracuji.

Prodáváte kliky i přes internet?

Ano. Zatím se daří je prodávat především touto cestou. Moje cena není jako za běžnou kliku ze železářství, v průměru stojí 1500 korun, je v tom započítán vývoj a přemýšlení nad tím, aby to vydrželo a fungovalo. Reklama také něco stojí - tisknu letáčky, platím stánek na veletrhu.

Dělá v Česku někdo dřevěné kliky?

Ne, nevím o nikom. V cizině možná ano, ale nevím o tom. Ono se to zajímavě nabaluje. Jdu za tesařem a ukazuji mu ty kliky, do toho přijde jeho soused a říká, co to tady máš a jak to děláš? Často takhle vzniknou nápady, jak mé kliky vylepšit, vylepšit jejich výrobu.

Nestíhám rozdávat letáky a vizitky. Jsem za to rád, ale většinou lidé říkají - je to hezké. Uvidíme po veletrhu, jak se to rozvine.

Přišli za mnou také například z Twinu (výrobce klasických klik), že se jim to líbí a že by mi dovnitř dali takový váleček, aby časem ta klika neprokluzovala. Říkám, proč ne. Chci, aby ta klika sloužila pořádně. Nemá žádnou špatnou zkušenost, i tak ale dávám záruku 5 let, byť se tím zabývám teprve rok a půl a nemám to vlastně reálně odzkoušené, kolik to vydrží.

Jaké máte plány do budoucna?

Vize je dobré si dělat. Kamarád koupil starý kravín a předělává ho na dílnu "Záchrana starých řemesel". Chce tam hlavně tesařit a dělat truhlařinu ručně. A když to dobře půjde, tak bychom si přáli k tomu mít chráněnou dílnu, kde by lidé mohli dělat takové věci, jako mé kliky. Když najdeme přes stavitele zákazníky, najdeme i práci pro lidi.

___

Autorem článku je Karel Tinl. Článek publikujeme na webu mavlnka.cz » se svolením IHNED.cz. Originál článku najdete na webu IHNED.cz »


Spouštíme nový e-shop s našimi výrobky!

Milí přátelé, posouváme se dál a spouštíme zbrusu nový e-shop s našimi výrobky. E-shop představí širší nabídku výrobků a poskytne lepší komfort vám i nám. Mimo výrobků na e-shopu nabízíme i aktuální informace o kurzech a další aktuality.

Doufáme, že budete spokojeni a že si vyberete.

www.drevene-kliky.cz