Od zrna ke chlebu

Během září jsou děti v prvouce připraveny na samotné setí obilí. Dostanou básničku, kterou si napíší, a s paní učitelkou / učitelem se ji ve škole naučí. Na to budou potřebovat asi týden. Potom (nejpozději na začátku října, v podhůří raději na konci září, aby obilí mohlo vzklíčit a nezmrzlo) navštíví hospodáře a společně s ním připraví vlastní políčko na zasetí obilí. Rozhází hnůj, pole zorají - to mohou dělat s pomocí rýčů, nebo se zapřáhnou jako koně, nebo pozorují hospodáře, jak s koněm orá on. Když nemá hospodář koně a je málo času, jsou děti nadšené i z orání traktorem. Následně se pole uvláčí branami a děti s básničkou, kterou se naučily, zrno zasejí. Nakonec se pole musí uválcovat.

Ideální je, když je políčko nedaleko školního zařízení, aby děti mohly až do sklizně průběžně pozorovat, jak obilí roste, ale není to nutné, stačí jedna až dvě návštěvy – podle možností. 

Sklízí se během prázdnin – konec července až srpen. Do té doby by se děti měly naučit básničky pro mlatce. Obilí se mlátí pomocí cepů ve skupinkách od dvou do pěti. 

K pečení chleba je ideální upéct chleba tam, odkud pochází zrno nebo kde obilí vyrostlo, ale není to podmínkou. V předvečer se zadělá těsto a ráno se chléb upeče. Děti chléb zabalí do šátků, které si ve volných chvílích batikovaly, a s voňavým chlebíčkem jedou domů. „Přivoňte si, to je nádhera!“

Popis programu

Prožitkový program Od zrna ke chlebu je vhodný pro děti 2. třídy. Vhodný počet účastníků je 5-10 dětí. Program je koncipován jako ucelený cyklus, který kopíruje cyklus zemědělských činností spojených s jednotlivými ročními obdobími. Délku jednotlivých setkání a denní dobu lze uzpůsobit potřebám učitele/lektora.


Spouštíme nový e-shop s našimi výrobky!

Milí přátelé, posouváme se dál a spouštíme zbrusu nový e-shop s našimi výrobky. E-shop představí širší nabídku výrobků a poskytne lepší komfort vám i nám. Mimo výrobků na e-shopu nabízíme i aktuální informace o kurzech a další aktuality.

Doufáme, že budete spokojeni a že si vyberete.

www.drevene-kliky.cz